adultsearch.com

To może być prawdziwy przełom dla polskich przedsiębiorców. Ministerstwo  Gospodarki przygotowało pakiet 70 zmian, które znacząco uproszczą prowadzenie działalności gospodarczej w naszym kraju. Na tego typu działania rodzimy biznes czekał od lat.

 

Autorem proponowanych pozytywnych zmian jest wicepremier Waldemar Pawlak. – Przede wszystkim chcemy uprościć cały system – mówi wicepremier. – Obecne uregulowania powodują zbyt duże komplikacje dla przedsiębiorców. W skrajnych przypadkach zdarza się, że są powodem upadania firm. Przepisy powinny pomagać w założeniu i prowadzeniu biznesu, a nie go blokować i ograniczać – dodaje Waldemar Pawlak.

Jedna z kluczowych zmian ma dotyczyć płacenia podatku VAT od wystawionych faktur. Obecnie firmy, które wystawiły faktury za usługę czy towar muszą zapłacić za nie podatek, bez względu na to czy dostały już za nią pieniądze czy też nie. W przypadku dużych zleceń, jak na przykład budowa dróg czy mostów mogą to być nawet dziesiątki milionów złotych. Resort gospodarki chce, aby przedsiębiorcy płacili podatek wtedy, kiedy faktycznie na ich konta wpłyną pieniądze. – Unikniemy wtedy sytuacji, w której urząd skarbowy wbija nóż w plecy przedsiębiorcom, ściągając od nich podatek wcześniej niż dostaną zapłatę – wyjaśnia Pawlak. Właśnie między innymi z tego powodu upadło wiele dobrze działających firm budujących autostradę A2. Zbankrutowały, bo nie miały z czego zapłacić podatku.

Inną kluczową zmianą będzie ujednolicenie terminu zwrotu podatku. Obecnie istnieją różne terminy, np. zwrot VAT następuje w terminie 60 dni, nadpłaty podatku dochodowego w ciągu trzech miesięcy od złożenia rozliczenia, a 30 dni w przypadku akcyzy. Po zmianach ma być jeden termin. Ma on wynosić maksymalnie 30 dni i dotyczył będzie wszystkich podatków. Pomoże on zwłaszcza małym firmom, które mają kłopot z dostępem do finansowania.

Ministerstwo chce również znieść opłatę za rejestrację podatnika VAT w urzędzie. Obecnie wynosi ona 170 zł. Ma to pozwolić na obniżenie kosztów rozpoczęcia działalności gospodarczej, a sam wniosek o rozpoczęciu działalności będzie można składać elektronicznie.

Ułatwienia dla przedsiębiorców idą jeszcze dalej. Obecnie obywatel płacący z własnej woli ubezpieczenia społeczne traci prawo do świadczeń, nawet jeśli jeden dzień spóźni się z terminem płatności. Jest to szczególnie dotkliwe zwłaszcza w odniesieniu do opieki zdrowotnej.

Wicepremier chce by opóźnienie w płaceniu składki nie przekraczające 15 dni, nie wiązało się z żadnymi konsekwencjami, pod warunkiem, że nie będzie częstsze niż raz na pół roku.

Resort gospodarki chce także skrócić obowiązek trzymania kopii dokumentów kasowych. Obecnie przedsiębiorca musi je przechowywać przez 5 lat. Jest to o tyle uciążliwy przepis, że często w miarę upływu czasu blakną one lub czernieją i stają się zupełnie nieczytelne. Po zmianach okres przechowywania skróci się jedynie do 2 lat. Ma to znacząco zmniejszyć koszty archiwizacji.

Wszystkie zaproponowane przez resort gospodarki zmiany mają być przyjęte przez rząd i uchwalone przez parlament do końca listopada br. Dzięki temu mogą zacząć obowiązywać już od przyszłego roku. Jednak jak zapowiada Wicepremier Pawlak w kolejnych latach ministerstwo przedstawi następne pakiety deregulacyjne dla przedsiębiorców, które mogłyby być uchwalone na specjalnej sesji parlamentu w czerwcu lub lipcu. Obowiązywałyby od początku kolejnego roku. Dzięki temu firmy i urzędnicy nie byliby zaskakiwani zmianami w trakcie roku i mieliby czas na przygotowanie się do nich.

źródło: Zielony Sztandar

Additional information