adultsearch.com

Wieczorem 29 stycznia br. w Urzędzie Gminy Bielice odbyło się spotkanie strony rządowej z rolnikami. Stronę rządową reprezentowała podsekretarz stanu Zofia Szalczyk w towarzystwie wicewojewody kol. Ryszarda Mićko i członka Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego kol. Jarosława Rzepy.

Na spotkanie przyjechali rolnicy z kilku gmin: Bielice, Pyrzyce, Warnice, Kozielice, Lipiany, Banie. Spotkanie otworzył gospodarz gminy kol. Zdzisław Twardowski.

 

    Na początku spotkania pani minister powiedziała, że jest wydelegowana przez ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisława Kalembę w celu kontynuacji rozmów z Międzyzwiązkowym Komitetem Protestacyjnym Rolników. Pomimo całodziennych rozmów i późnej pory była uśmiechnięta i nastawiona optymistycznie. Przedstawiła najważniejsze ustalenia z MKPR. Jako pierwsze podała wzmocnioną rolę Izby Rolniczej. Jej przedstawiciel będzie miał głos decyzyjny w komisjach przetargowych. W przypadku dwukrotnego odwołania przetargu, ziemia przeznaczona będzie na krótkotrwałą dzierżawę do wyjaśnienia. Dzierżawca będzie mógł rozpoczętą dzierżawę kontynuować. W umowach będą zapisy, że nabywca ziemi na własność lub dzierżawca zobowiązany jest do osobistego jej użytkowania w okresie przynajmniej 10 lat. I nie może zbyć nieruchomości bez powiadomienia ANR, a na nabytym lub dzierżawionym gruncie wprowadza się zakaz ustanawiania zastawów i hipotek. Ogólnie do projektów umów wprowadzono dużo ograniczeń dla nabywców.

    OT ANR będą przeprowadzać przetargi ograniczone w celu utworzenia, bądź powiększenia rodzinnego gospodarstwa rolnego.

    Pani minister Zofia Szalczyk przybliżyła temat Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, poruszyła zagadnienia wspólnej polityki rolnej, temat modulacji, a następnie odpowiadała na pytania rolników.

    Pytań było dużo. Jedno z ciekawszych zadał Ryszard Wądołowski: „ Są programy wsparcia młodych rolników, a co z pięćdziesięciolatkami, przed którymi jeszcze 17 lat pracy? Czy rząd przewiduje dla nich jakąś pomoc?” Padła odpowiedź, że jest to bardzo dobre pytanie i że póki co w 2013 roku będą jeszcze lepsze warunki dla młodych rolników. Ignacy Maćkowiak zapytał o funkcjonowanie tzw. ubojni objazdowych. Niestety odpowiedź była nie jasna. Grzegorz Gontarz zapytał m. in. czy prawdą jest to co usłyszał w radio, że wykryto już jakieś nieprawidłowości podczas kontroli w szczecińskiej ANR. Pani minister nie miała na ten temat wiedzy. Bardzo emocjonalnie do tematu sprzedaży ziemi podszedł Władysław Bakun, pytając jakie działania podejmie Ministerstwo, by nie dopuścić do przejęcia polskiej ziemi przez cudzoziemców po 2016 roku. Obecnie odbywają się na ten temat dyskusje, aby tak sformułować prawo, żeby chroniło naszą ziemię i żeby podatki zostawały w kraju. Rząd przygląda się jak to jest w innych państwach unijnych. Np. nabywca powinien mieszkać na stałe na danym terenie i osobiście gospodarować. Jeszcze inne pytania zadawali: J. Geldner, W. Baran, A. Walterowicz, B. Pietrzykowski, S. Naworol i P. Ćwikliński, który nagrywał całe spotkanie dla lokalnej telewizji. Ogólnie spotkanie przebiegło merytorycznie i w bardzo dobrej atmosferze - jak podsumował wójt Z. Twardowski: „Kobiety łagodzą obyczaje”.

Foto: Marcin Łapeciński

Additional information